Archiv pro měsíc: Duben 2016

Další splněný sen :-)

Vlna je úžasný materiál. Dá se využít i ta hrubší, třeba z masných plemen.  K pletení svetrů či šál se pravda moc nehodí, protože kouše, ale skvěle poslouží k výrobě oděvních a bytových doplňků. K tomu se dá velice dobře využít RH stav. Je to malý tkalcovský stav s pevným listem…..dodávaný v šíři od 40 do 80 cm…. . Dají se na něm utkat jak lehké krajkové vlněné šály nebo barvami hýřící prostírání , tak i koberečky ze surové vlny nebo ze zbytků starých textílií. Jeden takový mi nedávno dorazil ….k  narozeninám :-). Přišel jako stavebnice v krabici a bylo potřeba šikovné chlapské ruky mého manžela k několikerému navoskování všech částí a sestavení. Stejně tak k natažení osnovy je lepší mít pomocníka, vždyť ve dvou se to lépe táhne….a to doslova :-). Základní postup je opravdu jednoduchý, na youtube je moře návodů. Pro první pokus jsem využila 15-letý acryl, který mi zbyl po dětech, jako osnovu i útek a k mému překvapení vznikla docela pěkná šála :-).

A je tady střiž

Ve stádě máme 6 jehniček, které se budou připouštět až letos na podzim, tak jsme jim už mohli ulehčit od dlouhého a hustého rouna. Maminy stříháme až trochu později. Stříháme ručně, klasickými nůžkami na vlnu. Jde to skvěle, ovšem za předpokladu, že dotyčná spolupracuje, nebo alespoň zarputile neprotestuje. A vzhledem k tomu, že se holky stříhaly poprvé v životě, připomínalo někdy naše počínání spíše gymnastickou šou, s metrovými skoky z místa či salta vzad, jež se týkaly nejen oveček, ale i manžela, který se je snažil držet :-) . Ale podařilo se a surová vlna čeká v papírových pytlích s přípravkem proti molům na další zpracování.

Vyséváme, sázíme, přesazujeme

Je nejvyšší čas začít s výsevem některých druhů zeleniny jako je hrášek, mrkev, petržel a sázíme také cibuli. Osvědčilo se mi střídání řádků cibule a mrkve, navzájem si totiž odpuzují své škůdce, a vysévání hrášku do hnízd ve dvou maximálně třech řadách. Jako oporu používám suché větve habru nebo buku či břízy – jsou hodně členité, nebo je možno si dát práci a zhotovit jí ze suché bambusové trávy svázané motouzem.

Vedle do hrůbků  zapravím hnůj a jsou připraveny pro náročnější druhy jako je červená řepa, kterou je možno už vysít, a košťáloviny, které si musíme předpěstovat a vysazujeme až vzrostlé sazeničky s kořenovým balem. Dostatek živin ocení i cukrová kukuřice, ale ta příjde do země až kolem 10. května, stejně jako fazole, protože v případě, že by přišli ledoví muži, tak zmrznou. Klíčení a růst podpoříte zakrytím netkanou textílií.

Další raw pochoutka

Vegan matcha cheescake

Korpus:
100g pohanky (přes noc namočené)
150g vloček (umletých na mouku)
150g datlí (na noc namočit) nebo datlové pasty
2 lžíce karobu

Krém:
200g kešu (namočit)
2 balení tofu (2x200g)
banán
100g medu nebo jiného sladila
lžička matcha čaje
50g kokosového oleje

Nepečeme, neb samozřejmě vše mixujeme:-)
Vršek: banány, kiwi a goji zalité agarem v pomerančovém džusu

Kluci jako buci

Včerejší krásné počasí popohnalo dva shetlanďáčky ven na svět. Člověk počítá a počítá…a příroda si to stejně zařídí po svém :-) . Oficiální termín byl někde v polovině příštího týdne, ale už ráno bylo jasné, že to bude trochu dřív. Kluci se narodili včera po sedmé hodině večer a mají se čile k světu. Ještě asi dva dny budou s mamčou v salaši a potom hurá prozkoumat okolí.