Archiv pro měsíc: Březen 2016

Komu se nelení, tomu se zelení :-)

Papriky a rajčata se předhánějí ve vzrůstu, čeká je ještě jedno přesazení.

Česnek si směle razí cestu mulčem z mrvy. Během dubna mu trochu přilepším dešťovkou, která protekla hnojištěm. To mu svědčí.

Ve skleníku nebo pařeništi je třeba vyjednotit ředkvičku a je dobré pověsit žluté lepové pásy na odchyt okřídlených mšic, které se v tomto období už začínají vyskytovat a rychle se rozmnoží na rubu ředkvičkových listů. Sazeničky salátů a ranných kedluben mají již pravé lístky a uděláme dobře, když je přesadíme do sadbovačů pěkně po jedné. Vytvoří si kořenové baly a po výsadbě na konečné stanoviště se dobře ujímají a rychleji rostou.

 

 

 

Opět něco na zub

Svěží dortík bez mouky

Korpus:

2 lžíce karobu
100g mandlí
100g vlaššáků
hrnek datlí
půl hrnku pohanky…vše namočíme na několik hodin a pak umixujeme a směs prsty roztlačíme na dno dortové formy o průměru 22 cm, vyložené pečícím papírem.
Krém:
tofu natural
150g kešu
jeden vanilkový cukr Amylon
2 lžíce medu
šťáva z půlky citronu…umixujeme.

Vrchní vrstva:
vrchovatá lžička agaru
hrnek malin – nyní mražených, v sezoně čerstvých :-)…a hrst borůvek, pro barvu.
doplníme vodou nebo jablkovým moštem (aby to bylo sladší) do půl litru
– přivedeme  k varu, odstavíme a necháme zchladnout, když směs začne želírovat, opatrně nalejeme na krém z tofu.

Skopové špízy s sherry rajčátky

Ingredience:

  • 800g skopové kýty
  • 400g anglické slaniny na plátky
  • sůl, olej, rozmarýn, šalvěj, zázvor, cibule
  • balení sherry rajčátek

Skopové nakrájíme na kostky jako na guláš, osolíme, přidáme lžičku rozmarýnu, lžičku šalvěje, lžičku mletého zázvoru, přidáme olej a promícháme. Necháme odležet nejlépe přes noc. Na jehlici pak napichujeme střídavě kolečka cibule a  skopové maso obalené v anglické slanině. Špízy vložíme do sádlem nebo olejem vymazaného pekáčku, zapečeme v troubě  5 min. na 200 st. a poté mírně podlejeme vodou a přiklopené pečeme  na 180 st. asi 1 hod. Poté odklopíme, k masu přidáme omytá rajčátka a necháme asi 10 min. dobarvit do růžova. Jako příloha se hodí bramborová kaše ozdobená upečenými rajčátky a čerstvý zeleninový salát.

Tvarohová pomazánka

Kombinace měkkého tvarohu a pomazánkového másla se mi výtečně osvědčila jako základ pro jednoduchou pomazánku. K tomu aby hmota byla nadýchaná stačí přidat ke šlehání dříve zmíněných ingrediencí 3 lžíce horkého mléka. Takto vzniklý základ můžete ochutit mnoha různými způsoby. U nás frčí česneková, jež vznikne po přidání  několika prolisovaných stroužků česneku, kterou teď zjara můžete vyšperkovat jemně nakrájenými listy česneku medvědího a goudová nebo nivová, kde doplňkové ingredience jsou jasné. Rybí je obohacena o tuňáka ve vlastní šťávě…bez šťávy, falešná lososí o jemně nastrouhanou mrkvičku, lehce opepřená. Do jarní přidáme pažitku, která se zrovna klube, můžeme propašovat i pár jemně nakrájených lístečků kopřiv a pro barvu na malé kostičky nakrájenou čerstvou kapii. Sterilovaná kapie je rovněž vynikajicí, když nálev scedíme, papriku prolisujeme a vešleháme do základu. Další modifikací je jarní cibulka, ředkvičky, salátová okurka. Solíme až nakonec.

Pozornost strávníků zaručeně vzbudíte, když k finálnímu zdobení chlebíčků s pomazánkou využijete jedlých květů. Chuťově se nejlépe hodí lichořeřišnice, ale nic nepokazíte ani sedmikráskami, modrými květy brutnáku nebo okvětními lístky měsíčku. Tak popusťte uzdu fantazii a nechte se vést intuicí.

Je libo meduňkové thé ?

Bylinkový záhonek je velmi praktický a přináší kromě uspokojení chuťových buněk také nesporný estetický zážitek. Zároveň se stává zdrojem nektaru pro opylovače a mšicožrouty :-). Kvetoucí dobromysl bývá často ukrytá pod baldachýnem z motýlích křídel, na květenství libečku hodují pestřenky a květy divizny lákají včelí medvídky. Sazeničky je samozřejmě možné zakoupit, ale sortiment, alespoň u nás, bývá dosti omezený. Můžeme se tedy pokusit je předpěstovat.

Do skleníku či pařeniště vyséváme kedlubny, zelí, kapustu a saláty. Výsev jedlých květů jako jsou afrikány, lichořeřišnice a měsíček posuneme až na začátek května, protože na rozdíl od brukvovitých rostlin je spálí i menší mráz.

Přesazovací maraton

Předpěstovat si sazeničky zeleniny či bylinek není nikterak složité, jenom se musíte obrnit trpělivostí, protože to obnáší několikeré přesazování, tak jak rostlinky rostou a sílí. Začali jsme celerem a  pokračujeme paprikami. Když mají dva pravé lístečky, je třeba je přesadit do kelímků nebo sadbovačů –  po dvě. Není to podmínkou, ale já je takto sázím už 20 let. Papriky jsou mohutné rostliny, ve skleníku dorostou klidně do výšky 1m, ale jsou křehké a snadno se pod tíhou plodů lámou nebo vyvracejí a ve dvojici jsou si oporou. Papriky opět při sázení zanoříme asi 0,5 cm pod lístky. Do výsadby je bude třeba přesadit minimálně 1 až 2 krát.

Venku je sice pošmourno, okolní kopce jsou už bezmála týden zahaleny do závoje z mlhy, ale jaro se nesměle, zato nezadržitelně blíží. Ve skleníku už vzešla ředkvička a u hadníku vyrašily zelené lístky medvědího česneku, který jsem si přinesla z lesa od řeky minulým rokem. Pěkně se uchytil, má rád spíše stinné a vlhčí stanoviště.

Zrození života – počátek

Úplný počátek snad nemusím rozebírat…Ferdíka jste viděli v jednom z předchozích příspěvků :-) Anička se rozhodla do toho praštit dřív. Zhruba od poloviny února jsme sbírali její časně ráno snesená vejce a vyměňovali za sádrová, neboť zatím máme pro kachničky ubytovnu bez vytápění a teploty k ránu padaly pod nulu, tudíž by zárodky zmrzly. Takže ty pravá jsme schraňovali v teple. Informace průběžně sháníme na internetu, ale i v terénu :-) Zhruba počátkem března se přidala se snůškou i Hanička.

Minulý víkend jsme u Aničky zpozorovali, že už se snůškou končí a tak jsme zariskovali a v neděli ráno jsme ji vrátili její poklady. Je jich 14. Obložila je peřinkou s prachového peří a zahřívá je. Hanička pilně plní hnízdo.  Nevíme co další dny přinesou, ale ať už je to cokoli, je úžasné být toho svědkem.

Ve fotogalerii se seznámíte nejprve s  Aničkou a posléze s Haničkou :-).

Brambory

Kdo se rozhodl zpestřit si jídelníček bramborami bez chemie, má nejvyšší čas zakoupit si sadbu a dát ji naklíčit. To znamená rozložit hlízy do bedýnek do světlé nevytápěné místnosti, kde ale nehrozí promrznutí. Stejně tak postupujeme se sadbou zakoupenou na podzim. U ní je dobré větší klíčky vylomit, protože přerostlé, jež často do poloviny dubna zvládnou i 20 cm, komplikují výsadbu. Lámou se a kromě toho vám pak rostlinky vykukují i po stranách hrůbků, což je nežádoucí pro okopávání. Nemusíte mít obavy, hlízy pustí nové a budou krátké a pevné.  Naše rodinná tradice doporučuje provést tento úkon právě 8. března. Klíčky budou mít v době výsadby optimální délku a datum se dobře pamatuje ..tedy to platí spíše pro nás, dříve narozené :-). Brambory se samozřejmě dají sázet i nenaklíčené, ale to si trochu počkáte, než se zazelenají na vrcholu hrůbku.

Dále je příhodná doba pro předpěstování paprik a rajčat pro venkovní výsadbu, tedy až po ledových mužích a do venkovního pařeniště můžete vysévat ředkvičky, ranné saláty a kedlubny.

Metamorfóza přadena

Odvíječ a navíječ příze – poklady, které objevil manžel na Aukru a které jsou jen o 5 let mladší než já :-) …to jsem zjistila, že k nám dorazily i s originálním účtem v originálním balení  –  dva úžasná udělátka, o kterých jsem mluvila v předešlém příspěvku. Díky nim se přadeno poslušně svine do úhledného klubíčka, ikdyž povšechně známé klubíčko rozhodně  nepřipomíná – má válcový tvar a křížové vinutí.  To znamená, že když z něj pletu, nemusím klubko nahánět po obýváku, poslušně sedí u nohy, jako pejsek,  protože vlna se odvíjí z jeho středu.

Motovidlo

Dnes mi do sbírky řemeslných potřeb na zpracování ovčí vlny přibyl nový originální kousek zhotovený mou drahou polovičkou….zlaté české, resp. slezské ručičky :-). V dětství jsme občas slýchávali “ ty jsi ale motovidlo“, ale málo kdo ví, jak vlastně vypadá a k čemu se používá. Je to šikovná věcička k vytvoření přadena z vlny seskané na kolovrátku. Takovéto  přadeno lze pak jednoduše vyprat a nebo se může dále barvit, což by v klubíčku nešlo. Takže vlna se vypere, usuší a pak teprve motá do klubíčka. K tomu jsou potřebná další zajímavá udělátka, ale o nich příště. Premiérové přadeno momentálně odpočívá v teplé vodní lázni se šamponem na vlasy.

Česnek z minulého roku

Máte-li doma česnek z loňska, je dobré ho zpracovat, protože v tomto období začíná klíčit a velmi rychle se znehodnotí. Nejjednodušší je česnek rozebrat na stroužky, oloupat a zamrazit v mikrotenových sáčcích. Snadno se potom odebírá požadované množství, nechá se jen chvilku povolit a používá se jako čerstvý. Nebo je možné česnek umlít na masomlýnku, smíchat se solí – na 1kg mleté hmoty 70 dkg soli – a uskladnit v zavíčkovaných sklenicích ve spodu lednice. Takto vydrží i 1 rok, mám to vyzkoušeno. Jedinou nevýhodou je, že když ho přidáváte do pokrmů, musíte počítat s tím, že solí.